Kontakt

 

Podlahy Plzeň s.r.o.

Jaromír Šilhavý (jednatel)

tel.: 603 178 635

 

eshop

kontakt

Materiály

Podlaha tvoří základ interiéru vašeho domova. Jak najít v nepřeberném množství barev, stylů a povrchových úprav, ten pravý povrch pro Vás? Jak si z tolika možností nejlépe vybrat? Pokud chcete konzultovat výběr vhodné podlahové krytiny zavolejte na tel.: 739 670 384.

Následující informace Vám pomohou proměnit Váš dům či byt ve vysněný domov. Naše firma nabízí prakticky všechny druhy materiálů nabízených na trhu, spolupracujeme s většinou výrobců a dodavatelů. S výběrem Vám poradíme, poskytneme vzorníky, vyhodnotíme nejvhodnější varianty pro Váš interiér a pomůžeme i s orientací v cenových nabídkách (kombinace cena / kvalita / náročnost instalace). Vzhledem k našim dlouhodobým vztahům s dodavateli a k nižšímu DPH při cenách spojených s instalací mateiálu je pro zákazníka cenově výhodnější pořídit si podlahu včetně materiálu u podlahářské firmy, než třeba v běžném hobbymarketu. 

Rozhodování o podlaze, jaký materiál použít

Při rozhodování, jakou podlahu a z jakého materiálu si pořídit, by nás kromě estetického hlediska mělo také zajímat jak náročné je daný povrch udržovat, výhled dlouhodobého zatížení podlahy, ale třeba také hledisko zdravotní a možná i bezpečnostní. Zvažte sami, jakým způsobem je vaše podlaha namáhána, jak bude zatěžována, jaké máte požadavky na údržbu, či kolik času chcete údržbě věnovat. Po ujasnění základního užívání se zamysleme dále třeba i nad tím, jestli plánujete podlahové topení, zda je nějaký uživatel podlahy alergik, jestli budou užívat podlahu malé děti, zda je součástí Vašeho obydlí terasa nebo přímý vstup do zahrady z obytných místností, jestli bude s Vámi užívat podlahu domácí mazlíček, nebo třeba i zda netrpí nějaký uživatel podlahy bolestmi kloubů. Máme-li toto vše ujasněno, pojďme se podívat na materiály: 

 

1. Podlahy z PVC (linolea)

PVC (polyvinylchlorid) podlahy se vyznačují vysokou odolností, dlouhou životností a nepřeberným množstvím vzorů, motivů a dekorů. Lina se dodávají v rolích různých šířek (např. 3, 4, nebo 5 m). PVC podlahy jsou hygienické, snadno se udržují a dobře tlumí kročejový hluk. Vyspělá technologie umožňuje vyrobit podlahové krytiny z PVC v takové kvalitě, že často nepoznáte, že se jedná pouze o dokonalou imitaci různých druhů parket, prken nebo dlažeb. 

PVC 

Podlahové krytiny z PVC se dále dělí na:

• Podlahové krytiny PVC heterogenní, které se skládají z více na sebe nalisovaných vrstev, často s tzv. textilní podložkou. Odlišují se složením, celkovou tloušťkou a tloušťkou nášlapné vrstvy. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje stupeň zátěže. Spektrum použití je velmi široké, od lehké bytové zátěže, až po komerčně využívané či průmyslové objekty. Díky dekorům může imitovat dřevo, dlažbu, kámen, bambus, prkna a další materiály.

• Podlahové krytiny PVC homogenní, jsou v celé své tloušťce vyrobeny pouze z jedné vrstvy PVC hmoty. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny. Je vysoce odolná a používá se do extrémně zatížených prostor. Tato podlahová krytina nemívá žádný vzor.

Výhody podlah z PVC:

 • nízké pořizovací náklady
 • atraktivní vzhled
 • vysoká odolnost a  dlouhá životnost
 • PVC podlahy jsou hygienické (antialergické prostředí)
 • snadno se udržují a dobře tlumí kročejový hluk
 • výběr rolí různých šířek (např. 3, 4, nebo 5 m), tzn. nemusí být svařována (možnost odborně instalovat v jednom kuse)
 • imitace různých dekorů, parket, prken nebo dlažeb
 • dobrý teplotní vjem (tepelná izolace od podlahy)
 • vysoká chemická odolnost povrchu
 • vhodnost pro podlahové vytápění
 • vzájemná kombinovatelnost dezénů

Proč si objednat lino od nás včetně instalace?

 1. nabídneme Vám lepší cenu, vyšší kvalitu lina s nižším DPH (15% pokud je to s instalací) a velký výběr vzorů
 2. lino je výhodné instalovat v jednom kuse (role 3, 4, nebo 5 m), což zákazník nemusí zvládnout sám (my lino nainstalujeme včetně zalištování)
 3. dopravit materiál je problém (např. role má 4 m a 150 kg, nevejde se do výtahu, atd.)

 

2. Laminátové podlahy (plovoucí podlahy)

Plovoucí laminátové podlahy vznikly ve Švédsku v sedmdesátých letech minulého století. Během svého působení na trhu výrobci vychytali nedostatky této podlahové krytiny a dnes již tyto podlahy mají svoji kvalitu a mohou konkurovat všem ostatním typům. Laminátové podlahy se obvykle skládají ze tří vrstev, které mají vliv na konečné vlastnosti podlahy. První (ložná) vrstva je impregnovaná a skvěle tak odolává vlhkosti a drží si svůj tvar. Prostřední vrstva je tvořena nosnou deskou, která je vyrobena z dřevěného materiálu. Nejvýše položenou (pochozí) vrstvou je vrstva dekorativní, jež má vliv na odolnost podlahy a je obvykle vyráběná z pryskyřičné celulózy.

Laminátová podlaha se pokládá jako "plovoucí", to znamená, že není pevně spojena s podkladem. Jednotlivé díly se spojují pomocí tzv. zámků (pero – drážka). Neusazuje se na nich prach a jsou zdravotně nezávadné. Nenáročná je také jejich údržba. Laminátové podlahy jsou také vhodné na podlahové vytápění. 

Plovoucí podlaha

Vrstvy včetně plovoucí podložky:

 • nášlapná vrstva: horní vrstva skladby podlahy, která je ve styku s okolím (můžete mít vrstvu laminátovou, dřevěnou, linoleovou či dýhovanou apod.)
 • roznášecí vrstva: roznáší tlaky přenášené z nášlapné vrstvy rovnoměrně do podkladu (může být tvořena např. dřevotřískovými deskami) 
 • zvukově-izolační vrstva (izolační podložka): má za úkol zabránit hlavně přenosu hluku do okolních konstrukcí a prostor za nimi, izoluje také tepelně (důležité je, aby podložka měla stejnou životnost jako podlaha nad ní)
 • parotěsná vrstva: zabraňuje případnému vnikání vlhkosti ze spodních konstrukcí do izolační vrstvy (v praxi se používá například PVC fólie)

Důležité je také zkontrolovat podkladovou vrstvu, aby byla rovná a dostatečně pevná, v případě potřeby je nutné ji nechat profesionálně upravit.

Výhody plovoucích podlah:

 • velký výběr materiálů
 • možnost výměny poškozené lamely
 • snadná a rychlá montáž
 • mnoho barevných variant a vzorů
 • vhodné pro podlahové vytápění
 • příznivá cena

Vyhněte se levným a nekvalitním podlahám

Méně kvalitní podlahy složíte sami většinou jen jednou a potom začnou zámky praskat nebo se uvolňovat. Tomu se vyhnete pouze investicí do kvalitnější podlahy. Mezi další nevýhody levných plovoucích podlah patří, že jsou studené, kluzké a dlouho nevydrží. Velmi levným podlahám doporučujeme se vyhnout, popřemýšlejte o investici např. do laminátové podlahy, která má lepší konstrukci s delší životností. Samostatnou kapitolou je pokládka, i velmi kvalitní podlahu může laik špatným položením zničit. 

 

3. Vinylové podlahy

Vinylové podlahy se vyznačují vysokou odolností, dlouhou životností a nepřeberným množstvím vzorů, motivů a dekorů. Vinylová podlaha je vícevrstvá heterogenní podlahová krytina, která se vyrábí také z polyvinylchloridu (PVC). Řadí se k podlahám nové generace a v současnosti jsou velmi oblíbené a žádané. Rozdíl mezi PVC podlahou a vinylovou podlahou je v tom, že vinylové podlahy se vyrábí ve formě dílců, zatímco PVC podlahy jsou dodávány ve formě rolí. 

Vinylová podlaha se skládá z několika na sebe nalisovaných vrstev. Technologický postup výroby přináší díky dokonalé fotografické vrstvě na vrchní straně přikryté transparentní nášlapnou vrstvou širokou nabídku atraktivních dekorů. Kvalitní vinylové podlahy mají ještě ochrannou PUR vrstvu, která zabraňuje špinění. Vinylové podlahy jsou odolné proti opotřebení, špíně a nenáročné na údržbu. Mají příjemný vzhled, dobré tepelně-izolační vlastnosti a jsou vhodné pro alergiky. Různé třídy zátěže umožňují instalaci do komerčních i obytných prostorů.

Vinylové dílce 

Dělení vinylových podlah:

 1. vinylové dílce
 2. vinylové plovoucí podlahy

Výhody vinylové podlahy:

 • velký výběr vzorů
 • tichý a pružný došlap
 • vynikající tepelné a akustické vlastnosti
 • dobrá mechanická a chemická odolnostjednoduchá údržba
 • vynikající rozměrová stálost
 • UV tvrzená povrchová úprava napomáhá snadnému čištění
 • většina typů vinylové podlahy jsou vhodné na podlahové topení
 • vzájemná kombinovatelnost dezénů
 • vhodné i pro členité prostory

 

4. Dřevěné podlahy

Dřevěná masivní prkna a dřevěné parkety jsou používány stovky let. Nejen, že v sobě zrcadlí svou přírodní povahu, ale také nás vždy ohromí škálou barev a odstínů, či prostě tím, že je taková podlaha majestátní, vypadá celkově luxusně a velmi dobře se kombinuje s jakýmkoliv druhem nábytku. Dřevo snese na sobě daleko větší váhu, na druhou stranu taková podlaha je náročnější na údržbu. Dřevěná podlaha se ošetřuje voskem, přírodními oleji či vosky, klasickými polyuretanovými laky nebo laky na bázi vody.  Díky moderní technologii pokládky a moderním postupům výroby se odstranilo vrzání a skřípání podlahy. Podlaha z masivního dřeva je dlouhodobá investice, která umožňuje velký počet renovací. Masivní dřevěná podlaha, která je správně položena vydrží pro několik generací. Dřevo je krásný, ničím nenahraditelný materiál. Při pevné pokládce dobře tlumí zvuk kroků. Dnes se vyrábí mimo masivní dřevěné podlahy též dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy. 

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy masivní

Sem řadíme masivní (jednovrstvé) prkna, parkety (parketové vlysy) a mozaiky. Masivní podlahy jsou vyrobeny z různých materiálů evropských (např. borovice, smrk třešeň, jasan) či exotických (např. teak, bambus), ale stálicí a nejvíce používaným materiálem je dub. 

Dřevěné podlahy vícevrsté  

Dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy. Třívrstvé podlahy se nejčastěji objevují v nabídce v provedení se zámkovým spojem. Pokládka třívrstvých podlah je pro šikovného podlaháře s nářadím, které k tomu potřebuje snadná. Mohou se lepit jako každá jiná podlaha k podkladu.  Dvouvrstvé podlahy se lepí celoplošně. Dvouvrstvé podlahy mají protitah a díky tomu jsou mnohem stabilnější než klasické parkety (parketové vlysy). 

Uměle stařené podlahy

Dřevěné podlahové krytiny jsou k ostařování jak stvořené, dojmu starobylosti a nedokonalého řemeslného zpracování se dosahuje různými technikami – škrábáním, kartáčováním, katrováním, hoblováním, bělením, mořením, barevnou úpravou, opalováním. Dřevo tak získává originální vzhled „původní“ ošlapané dřevěné podlahy.

Stařená dubová podlaha

Výhody dřevěné podlahy:

 • dřevo je materiál prověřený staletími
 • vytváří příjemné klima místnosti, je dominantním prvkem interiéru
 • pro své vlastnosti je možno využít pro úspory energie (dřevo je izolant v zimě hřeje, v létě chladí)
 • dřevěné podlahy lze opakovaně renovovat, měnit jejich povrchovou úpravu
 • mají velice dlouhou životnost (i několik generací)
 • tlumí zvuky a vibrace
 • příjemná na chůzi, dotek a na pohled, pohlcuje pachy a provoní interiér
 • je vhodná pro alergiky, není náchylná k usazování prachu (není elektrostatická)
 • některé typy dřevěných podlah lze položit na podlahové vytápění místnosti
 • dřevěná podlaha má neklesající hodnotu, její cena obvykle v průběhu času stoupá

 Povrchová úprava:

Podle Vašich preferencí a způsobu užívání zvolíte z následujících možností úpravy povrchu dřevěných podlah:

 1. ošetření povrchu přírodním olejem
 2. ošetření povrchu přírodním voskem
 3. uzavření (ošetření) povrchu lakem na bázi vody

 

5. Korkové podlahy

Korkové podlahy se vyrábějí z kůry stromu Dubu korkového. Pás lesa těchto stromů začíná u Atlantiku v Portugalsku jižně od Lisabonu a táhne se dále přes jižní Španělsko, Francii a Itálii převážně v oblastech poblíž Středozemního moře. Získává se loupáním kůry z těchto stromů v letních měsících. 

Korkové podlahy jsou velmi teplé, pružné, tiché a v kombinaci s kvalitním lakem vysoce odolné. Uplatňují se převážně bytech a rodinných domech.

 

6. Přírodní lina (marmoleum)

Přírodní linoleum je materiál, který na léta upadl v zapomnění, ale pomalu se zase začíná vracet. Může nabídnout skladbu z ryze přírodních a obnovitelných surovin, působivé barvy, vůni, odolnost, na druhé straně vyžaduje větší péči než materiály umělé. S přírodním linoleem se setkáváme pod různými obchodními názvy (nejčastěji marmoleum, ale též artoleum, marmorette, linosom apod.), vždy však jde o stejný materiál. Liší se v podstatě jen barevnost a design.  Přírodní linolea se vyrábí z lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky (poměr korkové a dřevité moučky pak vyjadřuje tvrdost přírodního linolea), přírodních pryskyřic a pigmentů. Jako podložka se používá juta. Dřevitá moučka sice dodá linoleu delší životnost, podlahy jsou ale znatelně tvrdší na došlap. 

Přírodní linoleum je homogenní krytina, stejně probarvené v celé své tloušťce. Díky komponentům, ze kterých je přírodní linoleum vyrobeno disponuje dobrou odolností a trvanlivostí, má antibakteriální vlastnosti a zlepšenou antistatickou účinnost. 

 

Pokud máte zájem o další informace nebo konkrétní cenovou nabídku neváhejte nás kontaktovat. Nabídneme Vám vzorníky, společně vybereme tu pravou podlahovou krytinu pro Vás a domluvíme vhodný termín realizace. Kontakty naleznete ZDE